Uporaba šivalno vezilnega stroja za začetnike
Uporaba gospodinjskega šivalno vezilnega oziroma vezilnega stroja za začetnike
Učenje uporabe vezilnega stroja je lahko za začetnike zastrašujoče! Priročnik oziroma navodila, ki so priložena stroju za vezenje vas lahko nauči, kako uporabljati funkcije stroja in ne kako se naučiti strojno vesti. Veliko prvih projektov je tako lahko neuspešnih, ker ne poznate osnov strojnega vezenja in ste zaradi tega lahko tudi razočarani. Nikar, le pogumno naprej!
S spodnjimi napotki in nasveti vam želimo nekoliko pomagati, da se naučite uporabljati stroj za vezenje, da bodo vaši začetki v svetu vezenja nekoliko lažji.
In hitro v vednost: spodnji nasveti so prilagojeni učenju uporabe domačega, gospodinjskega šivalno-vezilnega ali vezilnega stroja z eno iglo!
Profesionalni oziroma industrijski vezilni stroji uporabljajo več igel, saj delajo z več iglami in sukanci naenkrat. So hitrejši in vzdržljivejši, saj so namenjeni za dolgotrajno uporabo.
Zdaj pa začnimo z osnovami vezenja! Če še nikoli niste uporabljali vezilnega stroja, morate najprej zagotoviti, da imate vse potrebščine in dodatke za začetek. Zato bomo spodaj podali podrobnejši pregled glavnih in kako vedeti, kaj izbrati.
Izbira stabilizatorja za strojno vezenje
Vsak projekt/izdelek, ki ga vezete, mora imeti na zadnji/spodnji strani stabilizator za vezenje.
Ti stabilizatorji nudijo podporo vaši tkanini, medtem ko stroj veze dizajn. Brez stabilizatorja se lahko blago zatakne v vbodno ploščo vašega stroja, nabirajo se šivi, strga se blago, skratka, lahko pride do velikega nereda in težav.
Obstaja veliko različnih vrst stabilizatorjev, zato morate vedeti, katere vrste bodo najbolje delovale pri posameznem projektu. Na splošno izberite svoj stabilizator na podlagi gostote in tkanja vaše tkanine ter gostote šivov vašega motiva za vezenje.
Štiri glavne vrste stabilizatorjev za strojno vezenje so stabilizatorji za odrezovanje, trganje, pranje(vodotopni) in toplotno (z likanjem) odstranjevanje.
Dobro je imeti v svojem arzenalu vsaj enega od prvih treh spodaj opisanih stabilizatorjev ali za začetek kupiti začetni komplet različnih stabilizatorjev, da jih spoznate.
1. Stabilizatorji za odrez so zelo stabilni in bodo ostali na hrbtni strani vašega projekta, ko končate s šivanjem. Morebitne odvečne stabilizatorje boste lahko obrezali z majhnimi škarjami za vezenje. Ker stabilizatorji za odrez zagotavljajo veliko stabilnost, bodo to vaša najboljša izbira stabilizatorjev za raztegljive, nestabilne tkanine, kot so npr. pletenine. Enako velja za vezenje motivov z zelo visoko gostoto šivov.
2. Stabilizatorji za trganje so po drugi strani dokaj nestabilni in se po šivanju zlahka odtrgajo s hrbtne strani blaga. Ti ne bodo zagotovili potrebne podpore za nestabilne, raztegljive tkanine, zato najbolje delujejo s stabilnimi, neraztegljivimi tkaninami in preprostejšimi vzorci za vezenje.
3. Stabilizatorji, ki se izperejo (vodotopni), so kot nalašč za projekte, ki so preveč nestabilni, vendar še vedno ne potrebujejo ostankov stabilizatorja na zadnji strani po vezenju. Tako je to na primer vezenje na til, brisače in vezenje samostoječe čipke.
Ko končate z vezenjem, potopite projekt v vodo in raztopite stabilizator. Tak stabilizator se namesti na mehke tkanine z dlakami, vlakni ali daljšimi zankami, kot so brisače iz frotirja ali flis. Tako se preprečuje, da bi se šivi potopili med vlakna blaga in izginili!
4. S toploto (z likanjem) odstranljivi stabilizatorji se redko uporabljajo, vendar so namenjeni enaki uporabi kot sredstva za izpiranje. Ti se najbolje obnesejo na občutljivih tkaninah, ki jih po šivanju ne smete prati.
Igle za strojno vezenje
Pri vezenju lahko v številnih okoliščinah uporabite navadne igle za šivalni stroj ali pa uporabite specialno iglo za vezenje, seveda ustrezne debeline glede na tkanino.
Igle za vezenje se od šivalnih igel razlikujejo po tem, da imajo razširjen utor in podolgovato uho za boljšo namestitev sukanca za vezenje. Ta spremenjena anatomija igle prav tako zmanjša možnost trganja sukanca in trganje, ko se igla začne premikati izjemno hitro in povzroča trenje pri vezenju.
Zato za večino rutinskih projektov priporočamo, da začnete z iglo za vezenje, razen če veste, da boste potrebovali bolj specialno vrsto šivalne igle.
Ker so igle za vezenje različnih velikosti/debelin, izberite velikost/debelino igle glede na težo oziroma debelino vašega blaga. Debele, težke tkanine zahtevajo veliko večjo/debelejšo iglo kot tanke, občutljive tkanine. In ne pozabite, večja številka igle ustreza večji debelini igle.
Konice igel so tudi kroglične (zaobljene), ostre (koničaste) ali univerzalne (med obema). Medtem ko univerzalne igle dobro delujejo pri večini projektov, bodo nekatere gosto tkane tkanine (npr.platno, jeans) morda potrebovale ostro iglo, pletenine (npr. jersey) pa bodo morda najbolje delovale z iglo z zaobljeno konico, ki bo nežno zdrsnila med nitke blaga, namesto da bi jih prebodla.
Vrste sukanca za strojno vezenje
Ker vezilni stroji šivajo tako hitro in povzročajo veliko trenja med nitjo in očesom igle, morate izbrati robusten, kakovosten sukanec za vezenje. Sukanci za šivanje niso zasnovani najbolje za uporabo v vezilnem stroju!
Dve najpogostejši vrsti niti za vezenje sta rajon in poliester. Bolje je uporabljati sukance za vezenje iz 100 % poliestra, ker so bolj obstojni in odporni na beljenje, vendar bo vsaka od teh vrst delovala. Obstajajo tudi bombažne niti za vezenje in druge vrste niti, kot so kovinske ali metalne niti, ki se svetijo v temi, vendar jih je praviloma težje uporabljati. Niti za vezilne stroje so tudi različnih debelin. Ker je večina vzorcev za vezenje digitaliziranih za 40 wt nit, priporočamo, da vezete s tem, dokler ne izveste več o vezenju.
Sukanec za vezenje ima običajno drugačno težo in se lahko razlikuje glede na proizvajalca stroja, zato za natančne informacije preverite priročnik. Spodnji sukanec oz. sukanec vretenca po navadi ne rabi biti enak kot zgornji, lahko ga prilagodite osnovni tkanini. Priporočamo pa, da za vsako vezenino uporabite polno navitje vretenca, da vam ga ne bi med vezenjem morda zmanjkalo.
Vse o motivih vezenja za začetnike
Skoraj vsi sodobni stroji za vezenje bodo opremljeni z nekaterimi že vgrajenimi motivi za vezenje. Ti modeli so včasih manj impresivni in jih lahko tudi npr. dopolnite z motivi, ki jih lahko prenesete brezplačno iz spleta ali kupite. Pa poglejmo, kako najti in izbrati modele za svoje projekte.
Obstaja veliko različnih vrst motivov, ki jih lahko uporabite/naredite s svojim vezilnim strojem. Bodite pa pozorni, saj niso vsi motivi primerni za vse projekte. Tukaj je nekaj pogostih vrst:
– Motivi s polnilnim šivom. To so razni tradicionalni motivi za vezenje, ki so napolnjeni s šivi različnih vrst.
– Aplikacijski motivi. Aplikacijski motivi imajo robni šiv (običajno saten ali drug okrasni šiv), ki pritrdi kos blaga na vašo vezenino. Čeprav se zdi zastrašujoče, jih je v resnici enostavno zašiti in vzamejo manj časa. (Poiščite na internetu: kako nanašati aplikacijo z vezilnim strojem, če želite izvedeti več.)
– Motivi Redwork, Bluework ali Blackwork. To so preprosti enovrstični modeli tekočih šivov, ki se odlično obnesejo na občutljivih tkaninah, kot so npr. kuhinjske krpe. Takšne motive lahko prišijete tudi na prešite/quilting odeje ali celo voščilnice.
– Samostojni čipkasti motivi. Ti motivi so šivani/vezeni samo na vodotopnem stabilizatorju brez blaga. Ko se stabilizator spere, vam ostane čudovita čipka!
– Motivi v obroču. Verjetno ena najbolj kul stvari, ki jih lahko naredite s strojem za vezenje, so motivi v obroču, majhni projekti (npr. naredite podstavek za kozarce, našitek za torbico, uhane, logotip), ki jih v celoti zašije vaš stroj za vezenje!
Če ne ustvarjate lastnih motivov (za kar je potrebno poznavanje računališke grafike in uporabo programov zanjo) ali uporabljate motivov, ki ste jih dobili z nakupom vašega stroja, lahko le te najdete in prenesete tudi iz spleta. Za začetnike, smo na spodnjih povezavah zbrali nekaj odličnih virov, ki vam bodo pomagali najti na tisoče motivov, tudi brezplačnih, za vaš novi stroj!
Povezave do brezplačnih vezilnih motivov:
https://www.embroiderydesigns.com/freeembroiderydesigns
https://www.creativefabrica.com/freebies/free-embroidery-designs/
https://embroideres.com/free-embroidery-designs
https://www.annthegran.com/freeembroiderydesigns
Format datoteke za vezenje
Različni proizvajalci vezilnih strojev zahtevajo različne formate datotek za vezilne stroje.
Za vezilne stroje Pfaff ali Husqvarna Viking npr. je pravi format datoteke .vp3. Za nekatere druge znamke morda format .PES ali kaj drugega.
Preden začnete prenašati motive iz interneta npr., poiščite pravo obliko datoteke v priročniku za vaš stroj. Ne pozabite vedno prenesti motivov v tej obliki, razen če jih želite pretvoriti v pravo obliko, ki jo bo vaš stroj prepoznal, za kar pa boste potrebovali za to primeren računalniški program.
Največja velikost obroča v primerjavi z oblikovno velikostjo
Prepričajte se tudi, da poznate največjo površino vezenja (velikost obroča) za vaš stroj.
Območje vezenja pomeni, da je to največja oblika vezenine, ki jo vaš stroj lahko hkrati sprejme. Torej ne boste mogli šivati dizajna 5″x7″ na stroju velikosti največ 4″x4″.
To velja, razen če imate programsko opremo za vezenje za razdelitev velikih motivov na več delov (ali če spremenite velikost motiva, pozor: max do 20%!). Razdelitev pomeni uporabo programa, da velik motiv razdelite na več manjših, ki jih zaporedoma vezete v vedno na novo vpet obroč. Razdelitev motivov na več delov in ponovno vpetje obroča nista najlažji stvari za začetnike, zato se s tem še ne ukvarjajte, dokler ne obvladate osnov!
Še kaj več o brezplačnih programih za vezenje, najdete tudi v blogu na naši spletni strani na spodnji povezavi:
https://www.sivalni-stroji.si/najboljsa-brezplacna-programska-oprema-za-vezenje/
Do naslednjič pa veliko veselja in uspeha pri vašem ustvarjanju!